©2018 by Goluri.

Keçi Okulu 2019

“Keçi kedi gibidir; kimin kimi idare ettiği belli olmaz.” diyor İrfan Çağatay, kedi-sahip ilişkisine atıfta bulunarak…

Özgürlüğüne pek düşkün; biraz inatçı, biraz huysuz ama bir o kadar da arkadaş canlısı ve oyun delisidir keçi. 

Sarp kayalıkların, amansız uçurumların, en zor patikaların cesur gezginidir o.  

Doğanın en iyi gurmesidir; ağzının tadını bilir. 

Biraz başına buyruk olsa da dayanışmaya ve dostluğa inanır; çobanına güvenir. 

Kendine özgü daha pek çok özelliği ile muhakkak tanışılması gereken bir karakterdir.

Bu bahar, hınzır bilgemiz, canımız keçi, Keçi Okulu’na öğretmen olmaya geliyor. 

Doğu Karadeniz’de, ‘oğlak doğumu zamanında’ gerçekleştireceğimiz okulumuzda, keçileri, çobanları, doğaya bağlı insan yaşamını tanıyacağız veee bol bol oğlak seveceğiz:)) 

Keçiyi çobanına soracağımız; keçi çobanından çoban hayatını ve doğanın hikayesini dinleyeceğimiz okulumuzda buluşalım.

Keçi Okulu’nda Neler Var?

*Keçi ile tanışma

*Keçi sürüsü ile bir gün

*Doğa yürüyüşleri

*Keçi patikaları

*Çobanlık kültürü

*Çobanların doğa bilgisi

*Tarih boyu keçi sembolizmi

*Keçi-oğlak kavuşması

*Doğu Karadeniz kültüründe keçi yetiştiriciğine dair gelenekler ve uygulamalar

*Keçi peyniri yapımı, tadımı

*Keçi sütünden tarifler ve tadım

*Çoban ateşi etrafında bir gece

*Gerçek çoban hikayeleri ve masallar eşliğinde sohbet çemberleri

*Horon, tulum, türkü

Gezi Programı

3 Gece 4 Gün  

Fındıklı-Çamlıhemşin-Rize-Arhavi-Artvin

 

1.Gün: Konaklama mekanımızda buluşma, birlikte akşam yemeği ve tanışma çemberi

2.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından keçi sürümüzün bulunduğu yükseklere doğru yol alacağız. Sürümüze ulaştıktan sonra çobanımızla tanışacağız. Sürünün yolculuğu boyunca çobanımız bilgileri ve hikayeleri ile bize rehberlik edecek. Yol boyu pek çok şifalı bitki türünü tanıyacak ve çobanlığın olmazsa olmazı doğa gözlemciğinin püf noktalarını öğreneceğiz (aslında küçük bir çobanlık stajı göreceğiz de diyebiliriz). Doğu Karadeniz’in güzel manzaraları ve keçi dostlarımızın eşliği ile benzersiz bir doğa yürüyüşü yapacağız. Gün boyu hareket halinde ve dağlık bir arazide olacağımız için bugün öğle yemeklerimiz kumanya şeklinde olacak ama lezzet garanti. Akşam sürü ile birlikte ahırlara döndüğümüzde günün belki de en keyifli zamanı başlayacak. Gün boyu annelerini bekleyen oğlakların koşarak annelerine kavuşmaları izlemeye doyulmaz anlar yaşatacak. Oğlaklarımız anne sütü ile karınlarını doyurduktan sonra sıra bu tatlı yavruları sevmeye gelecek tabii. Bu eğlenceli zamanın ardından, çoban ateşimizi yakacağız ve ateş etrafında sohbet çemberimizi kuracağız. Doğu Karadeniz’in halkları ve etnolojisi üzerine önemli çalışmalar yapmış olan, laz dili bilimcisi, araştırmacı İrfan Çağatay’ın yerli ve geleneksel unsurları ile birlikte ‘keçiyi’ anlatacağı güzel bir sohbetimiz olacak. Elbette ateş başında masal, türkü, doyurucu ve leziz yöre yemekleri, çay, horon, kaval olmazsa olmazlarımız. Keyifli bir günün sonunda gece konaklama mekanımıza dönüyoruz.

 

3.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından Arhavi ilçesine doğru başka bir keçi çobanımız ve sürüsü ile buluşmak için yola çıkacağız. Burada Keçi peynirinin yapımına tanıklık edeceğiz. Ayrıca keçi sütünden yapılan çeşitli geleneksel tarifleri de İrfan Çağatay eşliğinde hem birlikte yapacağız hem de afiyetle yiyeceğiz. eğlenceli ve lezzet dolu yemek atöyelerimizin ardından biraz hareket hepimize iyi gelecek. Keçi patikalarında kısa bir gezintinin ardından Arhavi’nin eşsiz vadisi Kamilet’e doğru bir gezi yapacağız. Burada yapacağımız bir başka bir patika yürüyüşünün ardından, yaklaşık 90 metre yükseklikten dökülen Mençuna Şelalesi’ne varacağız. Hava şartları uygun olursa şelalenin döküldüğü yerde oluşan havuzda yüzmek mümkün. Yemyeşil dağların ortasında, muhteşem bir şelale manzarası eşliğinde keyifli bir zaman geçireceğiz burada. Ardından akşam yemeğimizi almak için konaklama mekanımıza döneceğiz. Yemeğin ardından sohbet gecemiz bu kez Çamlıhemşin’de, Fırtına Deresi’nin kenarında yeniden başlıyor. Çoban ateşimizi bu kez sembolik olarak yakıyoruz. 

Doğu Karadeniz’de çobanların yaşadığı gerçek ve komik pek çok yaşanmış hikayeyi dinleyeceğiz (bilhassa ayıların ve çobanların evvelden beri birbirleri ile yaşadığı komik mücadeleleri). Dünya mitolojisinde keçi karakterler, anadoluda keçi ve çoban masalları ve elbette türküler ve veda horonu ile geceyi noktalayacağız.

 

4.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından Çamlıhemşin Fırtına Vadisi’ne doğru bir yolculuk yapacağız. Vadi gezimizde tarihi Zilkale, Çinçiva Köprüsü (taş köprü), Palovit Şelalesi duraklarımız arasında olacak. Fırtına Deresi manzarası eşliğinde içeceğimiz sabah kahvelerimizin ardından konaklama mekanımıza döneceğiz ve misafirlerimizi başka bir okulda tekrar buluşmak dileği ile uğurlayacağız.