©2018 by Goluri.

Doğa Takvimi Okulu 2019

Saat, takvim, mevsim. Alıştığımız ve sandığımızın aksine zaman doğada bir başka işliyor. İnsan, yaşamını kolaylaştırmak için takvimleri ve kol saatlerini yarattı, oysa bu gelişme bizi doğayı anlamaktan da biraz kopardı. Cemreler, gündönümleri, kocakarı fırtınaları hep doğanın takvimi ile çalışır. Ve binlerce yıldır kırsal toplumlar bu tarihlere göre ürettiler. Değişik kültürler bu özel tarihlere farklı isimler verdiler. 

Zaman insan sistemlerinde doğrusal akar, doğada ise döngüsel. Doğa Takvimi Okulu’nda zamanın döngüselliğine, özel tarihlere bakacağız, doğanın döngüleri ve örüntülerini öğreneceğiz. 

Doğa Takvimi Okulu, aynı zamanda Hıdrellez zamanına denk gelmektedir. Büyük hıdrellez ateşimizin etrafında buluşmak ve baharı birlikte karşılamak dileği ile…


Program içindeki konulardan bazıları şunlar: 

* Doğanın takvimi, insanın takvimi

* Doğa bayramları, ritüelleri, sembolleri

* Doğadaki döngüler, örüntüler

* İklim değişikliği krizi ve iklim gözlemciliği 

* Kırsaldan doğa takvimi hikayeleri 

* İklim güncesi nasıl tutulur? 

* Denizcilerin fırtına takvimi

* Çoban takvimi

* Hıdrellez ritülelleri


Trabzon-Sürmene-Arhavi-Kamilet Vadisi-Mençuna Şelalesi-Ardeşen

1. Gün:Trabzon Havaalanı’ndan karşılayacağımız konuklarımız ile Sürmene Memiş Ağa Konağında alacağımız kahvaltının ardından Artvin’in bir sahil ilçesi olan Arhavi’ye ulaşacağız. Arhavi Limanı’nda bizleri bekleyen balıkçı teknemiz ile Karadeniz’e açılacağız. Bu keyifli yolculuğumuzda kaptanımız bize denizcilerin fırtına takvimini anlatacak. Gökyüzünü, bulutları, rüzgarları nasıl okuyacağımızı; geleneksel yöntemlerle nasıl hava tahmini yapabileceğimizi öğreneceğiz. Karadeniz kıyılarını teknemizden seyredeceğiz ve çok keyifli bir deniz sefası yapacağız. Yolculuğumuzun ardından öğle yemeğimizi almak için karaya geri döneceğiz. Arhavi’nin güzel vadisi Kamilet’te yer alan keyifli bir aile işletmesinde lezzetli yöre yemeklerini tadacağımız bir öğle yemeğinin ardından Kamilet Vadisi’ni keşfetmek üzere bir gezi yapacağız. Kamilet Deresi boyunca yapacağımız bir patika yürüyüşünde rehberimiz Güneşin Aydemir bizlere doğadaki döngüler ve doğa örüntüleri üzerine bir anlatım yapacak. Yürüyüşün sonunda muhteşem güzellikteki Mençuna Şelalesi’ne varacağız. Yaklaşık 90 metreden dökülen bu devasa şelale bize görsel bir ziyafet sunacak. Hava şartları uygun olursa, dileyenler şelalenin oluşturduğu gölette yüzebilirler. Bu gezimizin ardından akşam yemeklerimizi almak için konaklama mekanımızın bulunduğu Ardeşen’e doğru yola çıkacağız. Akşam yemeğimizin ardından ise S. Refika Kadıoğlu ve Güneşin Aydemir eşliğinde, kırsaldan doğa takvimi hikayeleri ve masallarla bezeli bir sohbet çemberi bizleri bekliyor olacak.Sabah Kahvaltısı:Açık Büfe Olarak Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir. 

Öğle Yemeği:Mençuna Restaurant’ta Alınacak Olup Tur Ücretine Dahildir.  (Karalahana Sarması, Hamsili Ekmek, Turşu Kavurması, Laz Böreği)

Akşam Yemeği:Serpme Olarak Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir. 

Rota:Trabzon Havalanı - Arhavi (158 Km) Arhavi – Ardeşen (33 Km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe:191 Km

Otele Giriş Saati:18.00

Otel Bahçesinde Sohbet Çemberi:19.30 - 21:00


Çamlıhemşin-Fırtına Vadisi-Çat Vadisi-Zilkale-Mikron Köprüsü-Şimşir Ormanları-Fırtına Deresi-Ardeşen

2. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından Fırtına Deresi kenarında çaylarımız ve kahvelerimiz eşliğinde kuracağımız sohbet çemberimizde Biyolog ve ekolojist Güneşin Aydemir ve yerel kültür araştırmacısı S. Refika Kadıoğlu hıdrellez ve diğer geleneksel doğa bayramları, ritüelleri, iklim ve hava dönümlerine dair inanışlar ve uygulamalar konularında bilgilerini ve birikimlerini keyifli bir sohbet ile bize aktaracaklar.  Sohbet çemberimizin ardından, Çamlıhemşin’in Fırtına Vadisi’ne doğru yola çıkacağız. Kemerli taş köprüleri, yüzyıllık konakları, tarihi İpekyolu üzerindeki Zilkale’yi göreceğiz. Türkiye’nin tek şimşir ormanı olan bir anıt ormana gideceğiz. Burada doğa ile iç içe geçireceğimiz vakitte Güneşin Aydemir bizlere doğanın takvimi ve insanın takvimi arasındaki farkları, iklim alametlerini, iklim gözlemciğini, günümüzde yaşanan iklim krizini, iklim güncesi tutmayı anlatacak.  Geleneksel bir yiyecek olan muhlama (tereyağ-mısır unu-peynir) ile keyifli bir öğlen yemeğinin ardından Çat Vadisi’ne doğru bir doğa gezisi yapacağız.  Konaklama mekanımıza vakitlice döneceğiz.

Konaklama mekanımızda dinlenmek ve Hıdrellez eğlencemize hazırlanmak için yaklaşık 1,5 saat serbest zamanımız olacak. Ardından Fırtına Deresinin kenarında, kutlama alanımızda olacağız. Anadolu’nun hıdrellez geleneklerini yeniden canlandıracağımız günde, büyük ateşimizin yanması ile hıdrellez eğlencemiz de başlayacak. Dans, horon, müzik, çok eğlenceli yarışmalar, atma türküler, Fırtına Deresinde yüzme, ateşten atlama, kazanlarla odun ateşinde pişen geleneksel yemekler (termoni/pepeçura, dudeyi, kapça geçveyi, mısır ekmeği) ile tam bir bayram kutlaması yapacağız ve baharı sevinçle karşılayacağız. Elbette bir hıdırellez geleneği olarak, gece odalarımıza çekilmeden önce gerçekleşmesini istediğimiz dileklerimizi kağıtlara yazıp konaklama mekanımızdaki gül ağaçlarının altına gömeceğiz. 


Sabah Kahvaltısı:Açık Büfe Olarak Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.

Öğle Yemeği:Kaledibi Cafe’de Alınacak Olup Tur Ücretine Dahildir. (Muhlama, Salata, Mısır Ekmeği, Çay) 

Akşam Yemeği:Hıdırellez Eğlencesinde Yenmek Üzere, Açık Büfe Olarak Otel Tarafından Hazırlanacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.

Rota:Ardeşen - Çamlıhemşin (23km) 

Toplam Kat Edilecek Mesafe:46 Km

Otele İlk Giriş Saati:16.30

Fırtına Deresi Kenarında Hıdırellez Kutlamaları:18.00 – 22.00

Otele İkinci Giriş Saati:22.30


Ardeşen-Fındıklı-Arılı Köyü-Trabzon

3. Gün:  Konaklama mekanımızdaki kahvaltımızın ardından gece kağıtlara yazıp gömdüğümüz dilek kağıtlarımızı bu kez aynı dileklerle Fırtına Deresinin sularına bırakacağız.  Bu ritüelin ardından arıcıların doğa takvimini öğrenmek ve bir doğa gezisi yapmak için  Fındıklı ilçesinin Arılı Köyü’ne doğru yola çıkacağız. Burada 300 kovan/petek sahibi arıcımızdan, geleneksel bir kovan çeşidi olan ‘karakovan’ın özelliklerini dinleyeceğiz. Arıların ekosistem için önemini, besin olarak balı, geleneksel ve doğa dostu arıcılığın inceliklerini hem arıcımızdan, hem de rehberimiz Güneşin Aydemir’den dinleyeceğiz. Keyifli öğle yemeğimizin ardından bu güzel köyde bir de patika yürüyüşü yapacağız ve Güneşin Aydemir ile ilkbahar mevsiminin doğadaki işaretlerini okuyacağız. Akşamüstü saatlerinde konuklarımız ile  havaalanına doğru hareket edeceğiz.  


Sabah Kahvaltısı:Açık Büfe Olarak Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.

Öğle Yemeği:Arılı Alabalık Çiftliğinde Alınacak Olup Tur Ücretine Dahildir.  (Kırmızı Benekli Alabalık, Salata, Çorba, Turşu Kavurması) 

Akşam Yemeği:Rehberimizin Belirleyeceği Noktada Ekstra Olarak Alınacaktır.

Rota:Ardeşen - Fındıklı (16 Km) Fındıklı - Trabzon (142 Km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe:158 Km