©2018 by Goluri.

Horon ve Ritim Okulu
28-30 Haziran

1650 tl.

Doğu Karadeniz sahili ve dağları, kaval, tulum, kemençe ve akordeon ile oynanan çok farklı horon formlarına ev sahipliği yapar. Okulumuzda katılımcıların hem bu farklı horon formlarıyla tanışmasını hem de temel horon adımlarının bir kısmını öğrenmesini hedefliyoruz.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) dansçıları Levent Soy ve Ömer Ongun tarafından yönetilecek okulumuzda horon kültürü, horon adımları, beden ritimi, dansın ve hareketin doğası, doğanın ve insanın doğal ritimi gibi konuları ele alacağız. Bol danslı, bol söylemeli, çok eğlenceli, okulumuzda; horon halkamızda ellerimizin buluşması dileği ile…


Gezi Programı

Çamlıhemşin-Çinçiva Köyü-Gito Yaylası-Rize

 1.Gün: Trabzon Havaalanı'nda karşılayacağımız konuklarımız ile  kahvaltımızın ardından Çamlıhemşin’in Çinçiva Köyünde horon çemberimizi kuracağız. Levent Soy ve Ömer Ongun’un bize öğreteceği horon adımları ve koreografiler ile çok eğlenceli bir dans atölyesi alacağız. Ayrıca horon oyununun doğadaki ve geleneksel yaşamdaki kaynağı, bedenimiz, doğamız, ritim, hareket gibi konularda Refika Kadıoğlu ve Levent Soy’dan teorik dersler ve sunumlar dinleyeceğiz. 

Doğu Karadeniz’e yazın gelip de derede yüzmeden olmaz. Öğle yemeğimizin ardından Fırtına Deresinde yüzüp serinleyeceğiz. Ayrıca derenin içinde horon oynamak geleneksel bir eğlencedir. Fırtına Deresinde, tulum eşliğinde horon çemberimizi kuracağız; eğlence garanti! 

Konaklama mekanımızda alacağımız akşam yemeğimizin ardından bahçemizde yakacağımız sohbet ateşinin başında buluşuyoruz. Doğu Karadeniz’in ezgileri, dansları, geleneksel yaşam tarzı, doğa-müzik-dans ilişkisi, vb. üzerine keyifli bir sohbet yapacağız. Sohbete türkülerin ve horonun eşlik etmesi kaçınılmaz olacak elbette.J


2. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız  kahvaltının ardından ‘Bulutlar Ülkesi’ adı da verilen Gito Yaylası bizleri bekliyor olacak. Kaçkar Dağları’nın en güzel platolarından biri olan Gito’da, şanslı günümüzde isek bir bulut denizinin üstünde dans edeceğiz. Doğu Karadeniz halk dansları üzerine çalışmalar ile geçecek yayla günümüzde, dağların atmosferini solumanın ve doğa ile iç içe olmanın keyfini yaşayacağız. Öğle yemeğimizin ardından biraz serbest zamanımız olacak. dileyenler kendilerini muhteşem manzaranın seyrine bırakabilir; dileyenler bir başka güzel yayla olan Badara’ya yürüyüş yapabilir. Fotoğrafçılıkla ilgilenenler için ise muhteşem bir sahada olacağımızı söylemeye bile gerek yok. JDoğada geçen bu güzel zamanın ardından atolyelerimiz yeniden başlayacak. Biz dans ederken bir de video çekimi yapmayı planlıyoruz. Böylelikle 

evlerimize geri dönerken yanımızda götüreceğimiz, birlikte çalıştığımız ve beraber hayat verdiğimiz horon halkamızı anlatan bir hatıra videomuz olacak. 

Akşam yemeğimiz konaklama mekanımızda…


3. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından yeni okullarda görüşmek dileği ile dostlarımızla vedalaşacağız. 

Konaklama

Kahvaltılar

Öğle ve akşam yemekleri

Tüm gezi ve etkinlikler ücretimize dahildir.