©2018 by Goluri.

Elma Okulu
7-10 Kasım

1650 tl

Elma. Tarih boyunca masallara, efsanelere konu olmuş; kimi zaman kutsal, kimi zaman tehlikeli ama her daim cezbedici bir meyve… 
Dünyanın her yerine yayılan, hep çok sevilen, lezzetli, besleyici elmanın doğadaki ve kadim kültürlerdeki anlamı ile tanışmak ister misiniz? .
Artvin-Murgul’un yükseklerinde, yüzlerce yıllık ‘Demir Elma’ ağaçlarının altında kuracağımız sohbet çemberlerimize ve ‘geleneksel Demir Elma Pekmezi’ imecemize bekliyoruz sizi.
Doğu Karadeniz’in muhteşem doğasında; Elma’nın sırrının peşine düşeceğimiz Elma Okulu’nda buluşalım.

Okulda neler var? .
*Bir bitki olarak Elma Ağacı’nı tanımak.
*Elma’nın tarihi .
*Farklı çağlar ve kültürlerde Elma’nın sembolik anlamları .
*Doğu Karadeniz halklarının doğa bilgelikleri .
*Tarih boyunca sanat ve arzu nesnesi olarak ‘Elma’ .
*İçinden Elma geçen hikayeler, masallar, türküler .
*Demir Elma’nın hikayesi .
*Elma’dan yapılan geleneksel yemekler .
*Birlikte Demir Elma Pekmezi yapımı. (Demir Elma’yı dalından toplayıp Demir Elma Pekmezi’ne dönüştürene kadar geçen tüm süreçlere tanıklık ve ortaklık)

Gezi Programı

1.Gün: Uzaktan gelen katılımcılarımız ile buluşup, keyifli bir yolculuk sonrası  Murgul’a ulaşıyoruz. Otelimize yerleşme, akşam yemeği, Elma Okulu programımız hakkında konuşma ve tanışma çemberimizin ardından serbest zaman ile günü bitiriyoruz. 

2. Gün: Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Murgul’a bağlı Gevul (Korucular) Köyüne doğru yola çıkacağız. Köyde enfes doğa manzaralarının bize eşlik edeceği doğa yürüyüşümüze Güneşin Aydemir’in doğaya dair sohbetleri eşlik edecek. Yürüyüşün ardından köyün geleneksel yemekleri ile hazırlanmış öğle yemeğimizi alacağız. Ardından pekmez imecemiz başlıyor. Yüz yıllık demir elma ağaçlarından toplayacağımız elmalarımızı sırasıyla pekmez aşamaları ile tanıştıracağız. Elma suyumuz pekmez kazanında kaynamaya başlarken biz de pekmez ateşinin etrafında sohbet çemberimizi kuracağız. Güneşin Aydemir ve Reyhan Yıldırım’ın Elma’dan yola çıkan; doğa, kültür, insan  ve yaşama dair gerçekleştireceği sohbetlerin ardından pekmezimiz de artık yemeğe hazır bir hale gelecek. Akşam yemeği sonrasında günümüze Doğu Karadeniz’e özgü horon ve geleneksel şarkılar ile birlikte söyleyip dans ederek devam edeceğiz.

3. Gün: Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından bir doğa harikası olan Karagöl Tabiat Parkı’na varmak üzere Borçka’ya doğru hareket edeceğiz. Geziye,  S.Refika Kadıoğlu’nun, Doğu Karadeniz kültürü ve yöre halklarının geleneksel yaşam öğretileri üzerine keyifli sohbeti eşlik edecek. Öğle yemeğimizi gürcü mutfağının en lezzetli hallerini tadacağımız bir mekanda alacağız. Ardından köyümüz Gevul’a dönüyoruz.Elma’nın başrolde olduğu yemek tariflerini öğrenip tadacağımız etkinliğimizin ardından Güneşin Aydemir’in Elma’nın başka türlü öyküleri ile bizi çevreleyeceği çemberi ile akşam saatlerini bulacağız. 

4. Gün: Sabah kahvaltısı sonrası kapanış sohbetimizin ardından Doğu Karadeniz’e şimdilik veda edeceğiz. 

Konaklama

Kahvaltılar

Öğle ve akşam yemekleri

Tüm gezi ve etkinlikler ücretimize dahildir.