Elma Okulu

17-21 Kasım 2021

644167_379467992151316_536774175_n_edited.jpg

Demir elma, yüzlerce yıldır Doğu Karadenizin toprağıyla, suyuyla, iklimiyle uyumlanmış, tüm coğrafyayla aynı dili konuşan, yöreye özgü ve anlam yüklü bir meyvedir. 

Yerli halkın toprağına, yöresine duyduğu aidiyetinin; geçmiş atalarıyla olan ortak bağlarının da sembolüdür aynı zamanda...

 

Sonbahar ise Artvin’de bir başka güzel karşılanır ve ‘Demir Elma’ hasadının başladığı vakittir. Ayıların, kuşların, pek çok hayvanın nasibinden geriye kalan Demir Elmalar dallardan toplanır; pekmez ateşleri harlanır; elmanın kış boyu tüketimi için hazırlıklar başlar… 

28-31 Ekim’de,  

Tohumdan toprağa, tohumdan sofraya Demir Elma’nın yolculuğuna eşlik etmeye,

Meyvelerle ve yabanıllarla dolu bir ormanın dilini birlikte dinlemeye,

Karadeniz’i gezerek, yaşayarak, eğlenerek ve hissederek keşfetmeye bekliyoruz sizi. 

Gezi Programımız 

 

1. Gün: 

-Trabzon Havaalanı’ndan karşılayacağımız misafirlerimizi araçlarımızla konaklama mekanımıza getireceğiz. 

 

-Dinlenme ve yemek vaktinin ardından tanışma çemberimizi kuracağız.  

 

-Sürpriz bir yöre imecesi eşliğinde, yörenin geleneksel ve toprağa bağlı yaşam kültüründen, Lazca ve diğer yerel doğa dillerine kadar pek çok konuda sohbet ederek, Doğu Karadeniz’i, tabiatı, kültürü ve insanıyla daha yakından tanıyacağız.  

 

-Konaklama mekanımızda alacağımız akşam yemeğinin ardından “Geleneksel Şarkı Söyleme Atölyesi” ile akşamımızı keyiflendireceğiz. 

 

 

 

2. Gün: 

-Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından Artvin/Murgul’a doğru yola çıkacağız.  

 

-Bizi sonbaharın etkileyici manzaraları ile karşılayacak olan köyümüze doğru yol alırken, yüzlerce yıllık Demir Elma ağaçlarının altında Elma Okulumuz başlamış olacak. 

 

-Köylülerle tanışmanın ardından ağaçlardan elmalarımızı toplayacağız. Ardından topladığımız meyvelerin sularını sıkarak pekmez kaynatmak için hazır hale getireceğiz. (Bu arada bol bol taze sıkılmış Demir Elma suyu içeceğiz tabii).  

 

-Pekmezimizi kaynatacağımız büyük ateşimizi yaktıktan sonra ateş başı sohbetimiz başlayacak. Elmayı kılavuz alıp doğadan kültüre, mitolojiden edebiyata, ekosistemden insana kadar pek çok konuda söyleşeceğiz; Demir Elma'nın tüm hafızasını ve bilgisini donatan Doğu Karadeniz doğasını anlamaya çalışacağız; topraktan beslenen bir yaşam kültürüne yakından bakacağız. 

 

- Geleneksel Demir Elma’lı yöre yemeklerini de tadacağımız köy soframızda lezzetli bir öğle yemeği yiyeceğiz.  

 

-Ateş başında müzik ve dans ile buluşacağız. Akordiyon eşliğinde Gürcü danslarını hep beraber oynayacağız.   

 

-Günün sonunda artık hazır olan pekmezimizin tadına bakmazsak olmaz. Pekmezle servis edilen yöresel tatlıların eşlik ettiği lezzetli bir akşam çayı içeceğiz.  

 

-Kararan havayla birlikte Murgul’a veda ederek konaklama mekanımıza doğru yola çıkacağız.  

 

-Konaklama mekanımızda alacağımız akşam yemeğimizin ardından kuzine başında bol sohbetli bol şarklı bir köy imecemiz ile gecemizi bitireceğiz.  

 

3. Gün: 

 -Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından büyüleyici bir manzaranın içinde dolaşmak üzere Borçka’nın doğa harikası Karagöl’e gideceğiz.  

 

-Yerel lezzetleri tadacağımız öğle yemeğimizin ardından orman mühendisi ve yaban hayatı uzmanı Ahmet Yaşar Yıldız eşliğinde, yabanılların ve insanların ortak kullandığı orman patikalarında gezeceğimiz; ayılara, domuzlara ve pek çok yaban hayvanına dair çok etkileyici hikayeler dinleyeceğimiz, bilgiler edineceğimiz keyifli ve keşif dolu bir doğa yürüyüşümüz olacak.  

 

-Yürüyüşümüzün ardından Artvin-Hopa’da bulunan, geleneksel Doğu Karadeniz mimarisine özgü, tarihi bir konağı ziyaret edip akşam kahvelerimizi içerek biraz yorgunluk atacağız. 

 

-Oldukça hareketli geçen günün ardından, gezi günümüzü yine eğlence dolu bir akşam ile bitirmek üzere Artvin-Arhavi’ye doğru yola çıkacağız. Doğa ile iç içe olan bir aile çiftliğinde, canlı karadeniz müziği ve dansları eşliğinde akşam yemeklerimizi yiyeceğiz ve beraber şarkılar söyleyeceğiz.  

4. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından Doğu Karadeniz'in muhteşem doğasını yaşamak için Çamlıhemşin/Fırtına Vadisi'ne doğru yola çıkacağız. Tarihi Zilkale, Şimşir Ormanı, Çinçiva Köyü, Palovit Şelalesi, Çat Vadisi gezeceğimiz duraklar arasında olacak. Leziz yöre yemeklerini tadacağımız, yöresel el sanatları mağazalarını ziyaret edeceğimiz ve elbette Doğu Karadeniz'in sonbahar manzaralarına doyacağımız keyifli günümüzün ardından akşam yemeğimizi almak üzere konaklama mekanımıza döneceğiz. Bol sohbetli ve bol eğlenceli saatler ile gecemizi sonlandıracağız.

 

5. Gün: 

 -Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından yeniden buluşmak dileği ile misafirlerimizi Trabzon Havaalanı’na uğurlayacağız. 

.

.

.

 

Gezi ücretimiz 3400 tl.dir. 

Konaklama, kahvaltılar, öğle ve akşam yemekleri, gezi günleri boyunca ulaşım, havaalanından karşılama ve uğurlama fiyatımıza dahildir. Şehirlerarası ulaşım ücretimize dahil değildir.