©2018 by Goluri.

Goluri Kimdir?

Uzun yıllar Doğu Karadeniz’de ekoloji, doğa kültürü, geleneksel yaşam pratikleri gibi konularda araştırmalar yapmış ve koruma ve iyileştirme projeleri gerçekleştirmiş bir ekibiz. Yörede geçen yıllar, doğanın özünde bulunan ve yerli ataların geleneksel hayatını şekillendiren kadim yaşam bilgisinin kayıt altına alındığı bir süreç oldu. Doğayla güçlü bağlar kuran ve insanı doğanın bütününden farklı ve ayrıcalıklı görmeyen, onu anlayan ve işleyişine saygı duyan insanların yaşam pratiklerine, aynı zamanda doğadan kopuşuna da tanıklık ettik. Zamanla anlatacak çok söz birikti. Dedelerden, ninelerden, dağlardan, derelerden, binbir türlü canlıdan emanet alınan bilgileri ve hikayeleri insanlara aktarmak istedik.

 

Amacımız insanlara daha önce görmedikleri doğal güzellikleri göstermek değil sadece. Doğanın tüm unsurları ile uyum içinde yaşamış yerli halkların yaşam hikayelerini yerinde paylaşmak.  Onlarla birlikte aynı günü yaşayarak; aynı üretimleri deneyimleyerek; aynı sofrada oturup yediğiniz yemeğin kültür bağlarını öğreneceğiniz deneyimler yaşatmak.

Yaşadığımız coğrafyanın eşsiz güzelliklerini ve yerli halkların bilge hikayelerini anlatmak, gezerken farklı yollar ve farklı hikayeler keşfetmek, hem dünyaya hem de kendi toprağımıza aynı anda temas etmek.

 

İstedik ki hem insan kahramanlar kendi hikayelerini anlatsın; doğanın dilini de dağlardan, derelerden, ayılardan dinleyelim. Eve dönerken yalnız seyahat anılarınızı değil kendinize uzanan bir yolculuğun deneyimlerini de beraberinizde götürün.

 

Goluri ne demek?

Adımıza GOLURİ dedik. Çünkü Goluri Laz dilinde “bu yörenin dağlısı, yaylalısı, yukarısında yaşayanı” anlamına gelir. Bizi de yıllar boyu ruhsal yönde büyüten, bizlere yeni deneyimler yaşatan, dünyaya başka türlü bakabilmemizi sağlayan bu dağlar oldu.

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember