Horon Okulu

19-22 Mayıs 2022

levent foto.jpg

Doğu Karadeniz’in sahilleri ve dağları, kaval, tulum, kemençe ve akordeon ile oynanan çok farklı horon biçimlerine ev sahipliği yapar. Okulumuzda katılımcıların hem bu farklı horon formlarıyla tanışmasını hem de temel horon adımlarının bir kısmını öğrenmesini hedefliyoruz. Boğaziçi Gösteri sanatları Topluluğu (BGST) dansçısı Levent Soy tarafından yönetilecek, bol danslı, bol gezmeli, çok eğlenceli okulumuzda ve horon halkamızda ellerimizin bulunması dileği ile…

1.Gün 

Sabah saatlerinde havaalanından karşıladığımız misafirlerimizle birlikte Trabzon-Sera Gölü manzarası eşliğinde leziz bir yöre kahvaltısı alacağız. Kahvaltımızın ardından Artvin-Borçka’nın güzel gürcü köyü Klaskur’a doğru konaklama mekanımıza yerleşmek üzere yola çıkacağız.

Konaklama mekanımıza yerleşme, hafif dinlenme ve atıştırma arasının ardından kuracağımız tanışma çemberimizde Doğu Karadeniz kültürü ve yöre dansları üzerine sohbet edeceğiz. Ardından sevgili hocamız Levent Soy ile horon adımlarını öğrenmek üzere çalışmalara başlayacağız. Dans ve eğlence ile geçen saatlerin ardından akşam yemeğimizi alacağız. 

 

2.Gün 

Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından konaklama mekanımızın doğa ile iç içe bahçesinde horon çalışmalarımıza devam edeceğiz. Öğle yemeğinin ardından eşsiz güzellikteki Borçka-Karagöl tabiat parkına bir gezimiz olacak. Doğanın içinde huzurla gezebileceğiniz serbest zamanın ardından horon halkamızı Karagöl’ün kıyısında, doğanın kucağında bir kez daha kuracağız.  Burada geçen keyifli zamanın ardından akşam yemeğimizi almak üzere konaklama mekanımıza varacağız. Yemek sonrası tulum, horon ve atma türkü söyleme atölyesi eşliğinde eğlenceli bir geceye devam edeceğiz. 

 

 

3.Gün

Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından doğa harikası Artvin-Arhavi Kamilet Vadisi’ne doğru yola çıkacağız. Burada Kamilet’in gizli cenneti Mençuna Şelalesi’ne bir yürüyüşümüz olacak. Yaklaşık 100 metre yükseklikten dökülen şelalenin seyretmeye doyulmaz güzelliği eşliğinde horon oynamaya devam edeceğiz elbette:) Vadide geçen keyifli zamanın ardından Arhavi’nin Lome Köyünde yer alan bir aile çiftliğinde hem öğle yemeğimizi yiyeceğiz hem de horon derslerimize devam edeceğiz. Günün sonunda çiftlikte, birlikte geçen günler boyunca öğrendiğimiz horon adımlarını sergileyeceğimiz çok eğlenceli bir veda gecemiz olacak. 

 

4.Gün

Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından mekanımıza veda ederek yola çıkacağız. Ardeşen halk eğitim merkezine yapacağımız kısa ziyarette yöresel el sanatı ürünlerini inceleyeceğiz. Fırtına Deresi kenarında yer alan şirin bir mekanda yudumlayacağımız keyif kahvelerimizin ardından Trabzon Havaalanına doğru yola devam edeceğiz. 

Konaklama Mekanı: Nigozmeri Pansiyon Artvin/Borçka/ Klaskur Köyü

Gezi Ücreti: 4650 tl.*

*Gezi ücretimize konaklama, kahvaltılar, öğle ve akşam yemekleri, tüm gezi ve etkinlikler dahildir. Şehirlerarası ulaşım ücretimize dahil değildir.

 

goluriturizm@gmail.com

0533 446 87 06