Keçi Okulu

1. Gezi: 11-12-13 Mart 2022

2. Gezi 18-19-20 Mart 2022

Doğu Karadeniz’in yüksek köylerinde, doğal meralarında, eski patikalarında geziyoruz; doğanın, keçilerin ve çobanların hikayesine tanıklık ediyoruz. Deneyim, keşif ve eğlence dolu bu yolculukta buluşalım.

1.Gün 

Sabah saatlerinde havaalanından karşıladığımız misafirlerimizle birlikte Trabzon-Sera Gölü manzarası eşliğinde leziz bir yöre kahvaltısı alacağız. Kahvaltımızın ardından eşsiz güzellikteki Çamlıhemşin Fırtına Vadisine doğru yol alacağız. Vadi gezimizin ardından Çinçiva Köyünde vereceğimiz bir yemek molasının sonrasında konaklama mekanımızın bulunduğu Rize Fındıklı'ya doğru yola çıkacağız. Konaklama mekanımız olan tarihi konakta alacağımız akşam yemeğinin ardından geleneksel keçicilik üzerine bir belgesel izleyeceğiz ve Doğu Karadeniz’de geleneksel yaşam kültürü üzerine bir sohbet çemberi kuracağız.

 

 

2.Gün 

Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından keçi sürümüzün bulunduğu mezraya doğru yol alacağız. Sürümüze ulaştıktan sonra çobanımızla tanışacağız. Sürünün yolculuğu boyunca, çobanımız bilgileri ve hikayeleri ile bize rehberlik edecek. Ve sürümüzü güderken çobanlığın olmazsa olmazı doğa gözlemciğinin püf noktalarını öğreneceğiz. 

Gün boyu hareket halinde ve dağlık bir arazide olacağımız için bugün öğle yemeklerimiz kumanya şeklinde olacak ama lezzet garanti. Akşam sürü ile birlikte ahırlara döndüğümüzde günün belki de en keyifli zamanı başlayacak. Gün boyu annelerini bekleyen oğlakların koşarak annelerine kavuşmalarını izlemek, doyulmaz anlar yaşatacak. Oğlaklarımız anne sütü ile karınlarını doyurduktan sonra sıra bu tatlı yavruları sevmeye gelecek tabii. Oğlakların beslenmesinin ardından süt sağımı denemeleri yapmaya çalışacağız. (Geleneksel hayvancılıkta süt sağımı oğlaklar üç aylık olana kadar yapılmaz ancak bazen bazı oğlaklar annelerini çok emmez ve anne keçiler memelerinin şiş kalmasından rahatsızlık duyar. Bu durumda böyle keçiler elle sağılır. Misafirlerimiz bu aşamada anne keçilere yardımcı olmaya çalışacaklar) Sağdığımız sütü ise peynir mayalamak için kullanacağız. Keçilerle ve oğlaklarla geçen keyifli bir zamanın ardından eğlenceye tulum dinletisi ve horon atölyesi ile devam edeceğiz. Arazide geçen günün ardından konaklama mekanımıza hareket edeceğiz. Akşam yemeğinden sonra 50 yıllık keçi çobanımız Yetişan İnce’nin hikayelerle dolu sohbet akşamına katılacağız. Üstelik, sohbet ederken geleneksel metodlarla yün eğirmeye de çalışacağız. Geleneksel tatlılar ve atıştırmalıklar eşliğinde geçirdiğimiz sohbet akşamıyla günümüzü sonlandıracağız. 

 

3.Gün

Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından tarihi konağımıza veda ederek bir başka vadide bulunan sürümüzü ziyaret edeceğiz. Oğlak doğumlarına tanıklık edeceğimiz, sürüye eşlik edeceğimiz, keçicilik üzerine sohbet edeceğimiz ve doğa yürüyüşleri yapacağımız günün ardından geleneksel Doğu Karadeniz yemeklerini tadacağımız bir molanın sonrasında havaalanına ulaşmak üzere yola çıkacağız. 

 

Konaklama: Babalık Doğal Yaşam Konağı / Fındıklı Rize

Gezi Ücreti: 3200 tl.*

12 Yaşa Kadar Çocuk Ücreti: 2600 tl.

 

*Ücretimize konaklama, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği, tüm gezi ve etkinlikler, havaalanından karşılama ve havaalanına bırakma dahildir. Şehirlerarası ulaşım ücretimize dahil değildir.

goluriturizm@gmail.com

0533 446 87 06