KEÇİ OKULU 2

26-29 Mart 2020, 1.900,00 TL

#KeçiOkulu

*Okulumuz her yaştan sevgi dolu insanlara açıktır.

Özgürlüğüne pek düşkün; biraz inatçı, biraz huysuz ama bir o kadar da arkadaş canlısı ve oyun delisidir keçi. 

Sarp kayalıkların, amansız uçurumların, en zor patikaların cesur gezginidir o.  

Doğanın en iyi gurmesidir; ağzının tadını bilir. 

Biraz başına buyruk olsa da dayanışmaya ve dostluğa inanır; çobanına güvenir. 

Kendine özgü daha pek çok özelliği ile muhakkak tanışılması gereken bir karakterdir.

Bu bahar, hınzır bilgemiz, canımız keçi, Keçi Okulu’na öğretmen olmaya geliyor. 

Doğu Karadeniz’de, ‘oğlak doğumu zamanında’ gerçekleştireceğimiz okulumuzda, keçileri, çobanları, doğaya bağlı insan yaşamını tanıyacağız veee bol bol oğlak seveceğiz:)) 

Keçiyi çobanına soracağımız; keçi çobanından çoban hayatını ve doğanın hikayesini dinleyeceğimiz okulumuzda buluşalım.

Keçi Okulu’nda Neler Var?

 • Keçi ile tanışacağız.

 • Keçi sürüsü ile iki gün geçireceğiz.

 • Doğa yürüyüşleri yapacağız

 • Keçi patikalarında şifalı bitkileri keşfedeceğiz.

 • Çobanlık kültürünü ve geleneklerini öğreneceğiz.

 • Çobanların doğa bilgisini çobanlardan dinleyeceğiz.

 • Tarih boyunca keçi sembolizminin edebiyat, mitoloji, sanat gibi alanlarda nasıl kullanıldığını öğreneceğiz.

 • Keçi-oğlak kavuşmasına tanıklık edeceğiz.

 • Birlikte oğlakları ağıla taşıyacağız.

 • Doğu Karadeniz kültüründe keçi yetiştiriciğine dair geleneksel bilgiyi uygulamalar eşliğinde öğreneceğiz. 

 • Çoban ateşi etrafında türkülerle ve horonlarla eğlenceli bir gece geçireceğiz.

 • Gerçek çoban hikayeleri ve masallar eşliğinde sohbet çemberleri kuracağız.
   

Gezi Programı

3 Gece 4 Gün  

Fındıklı/Rize

 

1.Gün: Konaklama mekanımıza yerleşme, 

Anadolu keçiciliği üzerine belgeseli gösterimi,

 Birlikte akşam yemeği ve tanışma çemberi.

 

2.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından keçi sürümüzün bulunduğu Mbluzeni Mezrası’na doğru yol alacağız. Sürümüze ulaştıktan sonra çobanımızla tanışacağız. Sürünün yolculuğu boyunca, çobanımız bilgileri ve hikayeleri ile bize rehberlik edecek. Ve çobanlığın olmazsa olmazı doğa gözlemciğinin püf noktalarını öğreneceğiz (aslında küçük bir çobanlık stajı göreceğiz de diyebiliriz).

 Gün boyu hareket halinde ve dağlık bir arazide olacağımız için bugün öğle yemeklerimiz kumanya şeklinde olacak ama lezzet garanti. Akşam sürü ile birlikte ahırlara döndüğümüzde günün belki de en keyifli zamanı başlayacak. Gün boyu annelerini bekleyen oğlakların koşarak annelerine kavuşmaları izlemeye doyulmaz anlar yaşatacak. Oğlaklarımız anne sütü ile karınlarını doyurduktan sonra sıra bu tatlı yavruları sevmeye gelecek tabii. Bu keyifli zamanın ardından eğlenceye tulum dinletisi ve horon atölyesi ile devam edeceğiz. Arazide geçen günün ardından konaklama mekanımıza hareket edeceğiz. Akşam yemeğinden sonra şömine başına geçeceğiz ve 50 yıllık keçi çobanımız Yetişan İnce’nin hikayelerle dolu sohbet akşamına katılacağız. Üstelik, sohbet ederken geleneksel metodlarla yün eğirmeye de çalışacağız.

 

 

3.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından 

Fındıklı Halk Eğitim Merkezi’ne küçük bir ziyaretimiz olacak. Bu merkezde Doğu Karadeniz’in geleneksel el sanatlarından pek çok örneği görüp geleneksel yaşam içindeki yerlerini dinleyeceğiz. Ziyaretimizin ardından Aslandere (Çukulit) Köyü’ne doğru yola çıkacağız. Köy gezimizin ardından öğle yemeğimizi yine bu köyün yöresel lezzetleri ile alacağız. Ardından başka bir keçi çobanımız ve sürüsü ile buluşmak için Çağlayan Vadisi’nin yükseklerine doğru yola çıkacağız. Üstelik bu kez çobanımız bir kadın. Sürümüz ile buluştuktan sonra keçi patikalarında bir yürüyüşe çıkacağız. Yol boyu, kadın çobanımızın rehberliğinde, pek çok şifalı bitki türünü tanıyacak; Doğu Karadeniz’in güzel manzaraları ve keçi dostlarımızın eşliği ile benzersiz bir doğa yürüyüşü yapacağız.

Sürü dönüşünde yine seyretmeye doyum olmaz anne-oğlak kavuşmasını izleyeceğiz. Oğlaklarımızı severken bir yandan da genç bir çoban ile tanışacağız ve değerli hikayesini kendi ağzından dinleyeceğiz. 

Doğa ile iç içe geçen günün ardından konaklama mekanımıza döneceğiz. Akşam yemeğimizin ardından yeniden şömine başına geçeceğiz. Bu kez kıl çorap örmeyi deneyeceğiz. Sohbetlerimizde, Doğu Karadeniz’de çobanların yaşadığı gerçek ve komik pek çok yaşanmış hikayeyi (bilhassa ayıların ve çobanların evvelden beri birbirleri ile yaşadığı komik mücadeleleri) dinleyeceğiz. Dünya mitolojisindeki keçi karakterlerden, anadoludaki keçi ve çoban masallarından bahsedeceğiz ve elbette Doğu Karadeniz türküleri söyleyeceğiz birlikte.

 

4.Gün: Sabah, kahvaltının ardından konaklama mekanımıza veda edeceğiz. Biraz doğa ziyafeti yaşamak için Hacı Mehmet Şelalesi’ne doğru hareket edeceğiz. Şelale gezimiz tulum ve horon ile şenlenecek. Öğle yemeğimizin ardından 

misafirlerimizi başka bir yolculukta tekrar buluşmak dileği ile uğurlayacağız. 

 

Ücretimize konaklama, kahvaltılar, öğle ve akşam yemekleri, tüm gezi ve etkinlikler dahildir. Şehirlerarası ulaşım ücretimize dahil değildir. Katılımcılarımızı geliş saatlerine göre havaalanından servisle karşılayacağız veya Havaş servisleri ile ilçemize gelmeleri için yönlendireceğiz. Konaklama mekanımız Fındıklı ilçesinde bulunan Bageni Pansiyon olacaktır. Doğayla iç içe, tarihi ve çok keyifli bir mekan. Gezilerimizi kamp boyunca bize eşlik edecek özel aracımız ile yapacağız. 

Sormak isteyebileceğiniz sorularınız için bize ulaşın.

©2018 by Goluri.