LAND ART / ARAZİ SANATI OKULU 2   

20-23 Ağustos 2020, 1.650,00 TL

#DoğuKaradeniz

*Okulumuz her yaştan sevgi dolu insanlara açıktır.

Doğu Karadeniz’in yemyeşil orman örtüsü ile kaplı doğasında gerçekleştireceğimiz Land Art Okulu’nda doğanın ve sanatsal ifadenin birlikteliğine odaklanacağız. Sanatçı ve küratör Denizhan Özer’in ve biyolog ve ekolojist Güneşin Aydemir’in rehberliğinde gerçekleştireceğimiz okulumuzda, land art akımının ortaya çıkış süreçlerini, insanın yaratıcılık serüvenini, bireysel yaratıcılık kapasitemizi araştırırken ve öğrenirken, doğadaki akışları, geçişleri ve örüntüleri de anlayacağız; doğa ile olan ilişkimizi derinleştireceğiz. 

 Yaratıcılık, eğlence ve keşif içeren okulumuzda, nihayetinde land art işlerinin ortaya çıkması kadar, üretime giden süreci de kıymetlendireceğiz. Land art işlerinin üretimi öncesindeki tüm anlatımlar, sunumlar ve etüd/saha gezileri katılımcılara hem tasarım hem de ekoloji üzerine yeni düşünme biçimleri kazandıracaktır. 

Denizhan Özer’in ortaklaştıracağı, kollektif land art uygulamamızda katılımcılar ile doğayı korumanın ve iyileştirmenin sanatsal yollarını arayacağız. Bireysel olarak da, doğayı bir sanat alanı/biçimi olarak kullanarak, doğal dünyayla olan bağlantımızı korumaya ve yeniden canlandırmaya çalışacağız.

 Land Art Okulu, herhangi bir sanatsal derece, yetenek veya deneyim aranmaksızın tüm katılımcılara açık bir okuldur. 

 Katılımcıların Heybeleri Nelerle Dolacak?

 • Doğayla iç içe geçen günler, toprağa, suya, taşa, ağaca dokunmak

 • Doğal malzemeyi keşfetmek

 • Doğanın verdiği ruhsal şifa

 • Doğa örüntülerini anlama

 • Ekolojik Farkındalık

 • Ekoloji ve sanat alanında uzmanlaşmış kişilerden bilgi edinme ve beraber uygulama yapma

 • Eğlence, oyun

 • Sanat üretmek, sanat hazzı

 • Kendimizle ve doğayla sanat yolu ile bağ kurmak

 • Kolektif üretim

 • Yeni tanışmalar

 • Bir sanat akımı (land art) ile tanışma ve onu deneyimleme

 • Doğu karadeniz kırsalında geçen günler boyunca yerel halkla etkileşim ve bir halk kültürüne (laz kültürü) temas etmek.

 

Gezi Programı

Yolgeçen (Lome) Köyü - Arhavi - Artvin - Çamlıhemşin - Rize

1.Gün: Konaklama mekanımızda buluşma, birlikte akşam yemeği ve tanışma çemberi

 

2.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından doğal çevremizle tanışmak için -sonrasında çalışma sahamız olacak- Lome Köyüne doğru hareket edeceğiz. Burada, doğa içinde kuracağımız sohbet çemberimizde Güneşin Aydemir, Doğu Karadeniz’in coğrafyasından ve habitatından yola çıkarak bizlere doğanın döngüsünü, örüntülerini, bütünlüğünü anlatacak; geleneksel yaşam biçimlerine sahip insanların doğa ve benlik algısı ile modern insanın doğa kavramına bakışını da karşılaştıracağı keyifli bir sunum yapacak. Denizhan Özer’den ise land art akımının meydana geliş sürecini öğrenirken, ilk çağlardan günümüze araziye biçim veren; doğa unsurlarını çeşitli amaçlarla tasarıma çeviren insanların tarihsel hikayesini dinleyeceğiz. Öğle yemeğimizi Lome Köyünde yer alan bir aile çiftliğinde alacağız. Yöresel lezzetler tadacağımız öğle aramızın ardından çalışacağımız araziyi ve malzemeleri keşfetmek için bir çevre yürüyüşü yapacağız. Denizhan Özer land art kollektifimizin çalışma haritasını da bu gezi sırasında bizlere aktaracak. Tüm planlamamızı ve ön hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra biraz da eğlence zamanı diyeceğiz. Yüzmeyi sevenlerle serinlemek ve eğlenmek için köyümüzün şahane deresinin en eğlenceli yüzme noktasına geçebiliriz. Yüzmek istemeyenler ise bizimle gelip etrafımızı saran doğanın keyfini çıkarabilirler. Konaklama mekanımızda alacağımız akşam yemeğimizin ardından dinlenmek için serbest zamanımız olacak.

 

3. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltının ardından arazi çalışmasına başlamak üzere Lome Köyüne geçeceğiz. Denizhan Özer, belirlediği tema çerçevesinde, katılımcıların ortak bir sanat üretimi gerçekleştirmeleri için faydalı yönlendirmelerde bulunabilir. Doğa ile birebir temas halinde, yaratıcılıkla ve keşifle geçen saatlerimiz olacak. Elbette bu sahada, ortak üretimimizin yanı sıra bireysel arazi sanatı işlerimizi de ortaya koyabileceğiz. Gün boyu devam edecek üretim sürecinde doğaya, ekolojiye, tasarıma ve sanata dair konularda Güneşin Aydemir ve Denizhan Özer bilgilerini ve düşüncelerini bizlerle paylaşacaklar. Öğle yemeğimizi Lome Köyündeki çiftliğimizde alacağız ve sonrasında sahamızda çalışmaya devam. 

Land art üretimimizin süreçlerini ve ortaya çıkan işi-işleri belgelemek amacı ile bir video çekimi yapacağız. Sizleri Doğu Karadeniz buluşmamıza, kolektif ve bireysel üretimlerimize dair hoş bi anı videosu ile uğurlamak istiyoruz.

Akşam yemeğimiz konaklama mekanımızda…

 

4.Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından Lome’ye, çalışma sahamıza geliyoruz yeniden. Bugün ortak ve anıtsal bir land art projesi için kolektif bir çalışma içinde olacağız. İmece ve ortak yaratıcılık ile geçecek bu günümüzde çok eğleneceğiz. Öğe yemeğimiz aynı zaman da geleneksel yemek atölyesi de içerecek. Günün sonunda ise hepimizi keyiflendirecek bir Vadi gezisine çıkacağız. Çamlıhemşin-Fırtına Vadisinin muhteşem doğasında geçen günümüzün ardından akşam yemeğimizi almak üzere konaklama mekanımıza geçeceğiz. Bugün içinde land art üretimimizin süreçlerini ve ortaya çıkan işi-işleri belgelemek amacı ile bir video çekimi yapacağız. Sizleri Doğu Karadeniz buluşmamıza, kolektif ve bireysel üretimlerimize dair hoş bi anı videosu ile uğurlamak istiyoruz.

5. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından çalışma sahamıza geçiyoruz. Öğle saatlerine kadar Land art işlerimizi tamamlamayacağız. Güneşin Aydemir ve Denizhan Özer ile kapanış çemberimizi yapacağız. Eserlerimiz ile hatıra fotoğraflarımızı çektikten sonra sıra kendimizi ödüllendirmeye gelecek. Boçka’da alacağımız öğle yemeğimizin ardından bir doğa ziyafeti için Borçka Karagöl’e uzanacağız. Aslen bir heyelan gölü olan Karagöl’ün enfes manzarasında yürüyüş yapacağız, horon oynayacağız, gölde sandala binip kürek çekeceğiz; dilersek zümrüt yeşili dağlara karşı toprağa uzanıp keyif de yapabiliriz. Burada geçireceğimiz keyifli zamanların ardından veda yemeğimiz için Lome’ye geri döneceğiz. Çok sevdiğimiz bir köy meyhanesinde akşamımıza devam edeceğiz. Çok lezzetli yöre yemekleri, horon, tulum ve türkülerle devam edecek gecenin ardından konaklama mekanımıza geçeceğiz. 

 

6. Gün: Konaklama mekanımızda alacağımız kahvaltımızın ardından yeni okullarda görüşmek dileği ile dostlarımızla vedalaşacağız. 

Konaklama

Kahvaltılar

Öğle ve akşam yemekleri

Tüm gezi ve etkinlikler ücretimize dahildir.

©2018 by Goluri.