top of page

Noveli Kültür Sanat Mekanı / HOPA

69552581_557985831404818_8923629988708614144_n.jpg

Ali Rıza Bey Konağı’ndan Bir Sanat Mekânına projesi ile, birinci derece tarihi eser olarak Erzurum Anıtlar Kurulu’na kayıtlı olan 280 yıllık Ali Rıza Bey Konağı, NOVELİ adında çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapacak bir sanat mekânı olarak kapılarını gençlere, çocuklara ve tüm bireylere açıldı. Noveli, kaybolmaya yüz tutmuş binlerce yıllık bir dil olan Lazca’da iz anlamına geliyor. Bu çalışma, Ali Rıza Bey Konağı’nın üç asıra yaklaşan ömürüne canlı seslerle ömür katmayı ve yıllardır kaybolmadan günümüze ulaşmış kültürel “iz”leri devam ettirmeyi hedefliyor.

Ali Rıza Bey Konağı’ndan Bir Sanat Mekânına projesi kapsamında Noveli Sanat Mekânı’nın ilk atölyeleri, bölgede aktif olarak konuşulan dillerde (Lazca, Hemşince, Gürcüce başta olmak üzere) düzenlenecek çocuk korosu,  tiyatro ve dans çalışmaları ile başlayacak. Mekânda düzenlenecek atölyelerin bilim, sanat, oyun, ekoloji, spor, matematik, üretim, peyzaj, drama, dikiş, örgü, tasarım, tiyatro, müzik, geometri, mimari, gezi, doğa, kuş gözlemi, geri dönüşüm, dans ve mutfak gibi yaşama dair her alana dair olması hedefleniyor. Noveli Sanat Mekânı’nda dünyadan sanatçıların ve sanat organizasyonlarının dahil edildiği, deneyim paylaşımlarının ağırlıkta olduğu etkinlikler düzenlemek, bölge insanı için iyi bir rol model olmak, Ali Rıza Bey Konağı ile beraber sanat yoluyla yerelin dönüşümüne katkı sağlamak projenin en büyük motivasyonları arasında yer alıyor. 

Noveli Sanat Mekânı, başta çocuklar olmak üzere tüm bireylerin kendi ilgi ve ihtiyaçlarına uygun olarak, öğrenme isteklerine, meraklarına, becerilerine ve bireysel farklılıklarına saygı gösteren bir anlayışı sahiplenir. Noveli Sanat Mekânı için sanat, belirli saatlerde belirli öğreticilerden öğrenilen bir şey değildir; aksine sanat yaşamın her anında ve alanında keşfedilen ve haz veren bir sürece yayılır. Noveli Sanat Mekânı’nda geçirilen her zaman dilimi öğrenmeye, soru sormaya, gözlem ve araştırma yapmaya açıktır.

Ali Rıza Bey Konağı’nın Bir Sanat Mekanına Dönüşümü projesi, Doğu Karadeniz’de kültür alanında yaptığı derlemeler ve sanat organizasyonları ile tanınan Sevilay Refika Kadıoğlu ve takım arkadaşları Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği’nin de gönüllüleri olan sanatçılar Tamer ve Caner Karataş ile birlikte hayata geçiriliyor.

Telefon

+90 532 2182202

Follow

  • Artboard 1@3x
  • Facebook
bottom of page