DSCF3399-copy.jpg

Bunun yanı sıra, turizm alanında bir sosyal girişim projesi olan Goluri nin önemli misyonları arasında, başta Doğu Karadeniz olmak üzere küresel ölçüde doğa dostu, sürdürülebilir, adil, yerel kalkınmayı destekleyici, yerel halk ile işbirliği içinde, sorumlu bir turizm modeli oluşturmak ve her yerde bu modelin gelişmesine yardımcı olmak var.

 

Biz bu arzularla yola çıktık. 

Dileriz siz de Goluri gezilerinin ardından eve dönerken, yalnız seyahat anılarınızı değil, kendinize uzanan bir yolculuğun deneyimlerini de beraberinizde götürürsünüz.

 

Hem dünyaya hem de kendi toprağımıza aynı anda temas etmek, birlikte gezmek, birlikte öğrenmek, birlikte çoğalmak dileği ile...

Goluri’ye hoşgeldiniz. 

 

 Goluri ne demek?

Adımıza Goluri dedik. Çünkü Goluri, Laz dilinde “bu yörenin dağlısı, yaylalısı, yukarısında yaşayanı” anlamına gelir. Bizi de yıllar boyu ruhsal yönde büyüten, bizlere yeni deneyimler yaşatan, dünyaya başka türlü bakabilmemizi sağlayan bu dağlar oldu. 

Goluri'nin Hikayesi

 

Uzun yıllar Doğu Karadeniz’de ekoloji, doğa kültürü, geleneksel yaşam pratikleri gibi konularda araştırmalar yapmış; koruma ve iyileştirme projeleri gerçekleştirmiş bir ekibiz. Yörede geçen yıllar, doğanın özünde bulunan ve yerli ataların geleneksel hayatını şekillendiren kadim yaşam bilgisinin kayıt altına alındığı bir süreç oldu bizim için. Doğayla güçlü bağlar kuran, tabiatı anlayan ve işleyişine saygı duyan insanların yaşam pratiklerine, kimi zaman da doğadan kopuşlarına tanıklık ettik. Zamanla anlatacak çok söz birikti. Dedelerden, ninelerden, çobanlardan, arıcılardan, toprağını ekenlerden, tohumunu koruyanlardan, sularına ve dağlarına inanlardan, yabanıl yaşamı kendi yaşamına denk görenlerden, kurttan, kuştan ve binbir türlü canlıdan emanet alınan bilgileri ve hikayeleri insanlara aktarmak istedik. Ve böylece Goluri’yi hayata kattık.

 

Goluri gezilerindeki amacımız, sizlere daha önce görmediğiniz doğal güzellikleri göstermek değil sadece. Doğayı doğa yapan herşey ile uyum içinde yaşayan yerli halkların yaşam hikayelerini ‘yerinde’ paylaşmak istiyoruz. Onlarla birlikte aynı günü yaşayacağınız, aynı üretimleri deneyimleyeceğiniz, aynı sofrada oturup yediğiniz yemeğin kültür bağlarını öğreneceğiniz bir zamanı yaşatmanın hevesindeyiz.  

 

‘Dönüşüm seyahati’ olarak da adlandırılabilecek bu gezilerimizin en önemli özelliklerinden biri de az sayıda insanla, yavaş ve sakin bir şekilde, anı yaşayarak aynı zaman dilimi paylaşıyor olmamız. 

refika 2.jpeg

S. Refika Kadıoğlu

 

Gölcük’te ortalama kent kültüründe büyüdü. İki çocuklu memur bir ailenin büyük çocuğu olarak liseyi orada bitirdi. Memleketi Rize Fındıklı. Babası Arılı (Pi3xala) köyünden, annesi Derbent (Trevendi) köyünden...

Uzun yıllar Doğu Karadeniz’in bu şirin sahil kasabasını ve köylerini her yaz ailesi ile yaptığı “yıllık izin” seyahatlerinde tanıdı.

Annesi çalıştığı için babaanne ve dedesi ile büyüdü. Onlardan anadili lazcayı duydu, kulağına doldurdu, dilin varlığını karşılığını hep anlamaya çalıştı. Anadilinin hikayesinin peşinden müzik aracılığı ile gitti. Türkiye’de ve Gürcistan’da geleneksel laz müziği ve dansı derlemelerine katıldı. Bu süreçte öğrendiği şarkılardan oluşan “Ar Lazi Oxorca” albümünü Eka adıyla yaptı.

Eskişehir’de turizm otelcilik okudu. İstanbul’da bulunan şehir otellerinde on iki sene yöneticilik yaptı.

Türkiye’de ve dünyada farklı yerler gezdi, alternatif festivaller, hikayeler deneyimledi.

Kurucuları arasında yer aldığı Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği ile birlikte on yıl sürecek olan Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali’ni başlattı ve koordinatörlüğünü üstlendi. Bu süreç hem bölgeyi yakından tanımasına, hem bölgenin turizm açısından ihtiyaçlarını tespit etmesine vesile oldu.

Bölgede doğa kültürü, geleneksel yaşam pratikleri, müzik, dans gibi konularda yaptığı araştırmalar ve yürüttüğü projeler doğaya daha fazla yaklaşmasına, çocukken tanımlayamadığı anadilinin dünya üzerindeki karşılığını bulmasına aracılık etti. Binlerce yıllık otoklon bir halkın dili olan Lazcanın içerdiği kadim bilginin peşinden gitti, halen de gitmekte….

Çocukluk düşü memleketinde yaşamak idi ve ömrünün şehri İstanbul’a veda ederek oğlu Şina ile Karadeniz’in bir kasabasına yerleşti...

Kurumsal iş hayatı ve sivil toplum alanında edindiği deneyimlerini bir girişim fikri ile harmanlayarak Goluri’yi kurdu. Ortağı ve yol arkadaşı Reyhan Yıldırım ile dönüştüren seyahatler tasarlamaya, uygulamaya ve sosyal girişim alanında örnek teşkil etmeye devam ediyor.

gunesin.jpeg

Güneşin Aydemir

 

Yakında...

ya%C5%9Fam%202_edited.jpg

Yaşam Okulu

 

Yakında...